Zalety i Wady Inwestowania w Nieruchomości

Bardzo dużym plusem inwestowania w nieruchomości jest to, że transakcję kształtuje kupujący i sprzedający. Nie ma bardzo sztywnych uregulowań, które karzą zapłacić określoną cenę za nieruchomość. W przypadku akcji, w przypadku jednostek funduszy inwestycyjnych jest to uśredniona cena i każdy kto dzisiaj w Polsce chce kupić akcje spółki musi je kupić po takiej cenie bo po prostu za taką cenę uśrednioną dla całego rynku one są dostępne na giełdzie.

W przypadku nieruchomości może być tak, że jest ona warta 100 tysięcy złotych albo 200 tysięcy złotych, ale z różnych przyczyn sprzedający jest ją w stanie sprzedać teraz za 70% jej wartości bo bardzo potrzebuje pieniądze bo więcej straci jak ich teraz nie dostanie. Może być tak, że w rozliczeniu za nieruchomość dacie inną nieruchomość, może być tak, że w rozliczeniu za nieruchomość dacie auto, pieniądze, może być tak, że zapłacicie część ceny, a resztę umówicie się żeby zapłacić w ratach nie biorąc kredytu. To wszystko jest możliwe, może być tak, że wam dzisiaj wyda, a wy zapłacicie za rok bo jesteście wiarygodnym klientem. Takie transakcje samemu przerabiałem i to jest dla mnie największy plus, że moim zyskiem jest to, że ja potrafię kupić coś taniej niż jest warte.

Czego nie mógłbym zrobić w przypadku lokaty. Gdybym poszedł do banku i powiedział, słuchajcie  chciałbym wam wpłacić milion na lokatę, to tylko ja wam wpłacę 700 tysięcy, a mi naliczcie milion. Nie ma takiej opcji, a w przypadku nieruchomości to jest jak najbardziej możliwe. Do plusów byście coś dorzucili jeszcze?

Dla ludzi, którzy mają działalność gospodarczą i osiągają w niej dochody, a posiadanie nieruchomości na wynajem w tej firmie jest dosyć korzystne podatkowo. Czemu to powiem wam później, ale jest to sposób żeby legalnie, realnie zmniejszyć płacone podatki.

Minusy nieruchomości są kapitałochłonne. Żeby zacząć oszczędzać na koncie oszczędnościowym, na lokacie, w funduszach, jakkolwiek wystarczy sto złotych. Zacznę sobie co miesiąc odkładać. W przypadku nieruchomości jest to ciężko zrobić. Można uzyskać kredyt na sto procent wartości nieruchomości, ale nawet przy kredycie na taką wartość nieruchomości trzeba mieć pieniądze żeby zapłacić do biura nieruchomości jeżeli z niego korzystamy, zapłacić za notariusza więc finansując nawet całą cenę nieruchomości i tak potrzebujemy nie wiem, 5, 6, 7 tysięcy żeby transakcję przeprowadzić.